BIP
AKTUALNOŚCI
7 ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
10.04.2017
Żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT na uroczystych obchodach rocznicowych

10 kwietnia 2017r. Dowódca Jednostki Jednostki Wojskowej AGAT płk Sławomir Drumowicz wraz z żołnierzami uczestniczył w obchodach 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kościele Garnizonowym w Krakowie oraz w Gliwicach. Podczas uroczystości uczczono pamięć o Dowódcy Wojsk Specjalnych gen. broni Włodzimierzu Potasińskim, Dowódcy Operacyjnym gen. broni Bronisławie Kwiatkowskim oraz pozostałych ofiarach najtragiczniejszej katastrofy lotniczej w dziejach Państwa Polskiego.

Uroczystą mszę w Krakowie odprawiono w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej.  Koncelebrujący nabożeństwo ks. płk Piotr Sroka przypomniał zebranym sylwetki Generałów. Podkreślił,  iż  obydwaj należeli  do rodzaju Dowódców za którymi szły serca żołnierzy  i którzy wymagając najwięcej od siebie stali się przykładem i wzorem do naśladowania.  Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica przypominając zebranym sylwetkę twórcy współczesnych Wojsk Specjalnych powiedział: - Gen. Włodzimierz Potasiński, jest dzisiaj w sercach wszystkich żołnierzy Wojsk Specjalnych. Stał się legendą i prekursorem formowanego nowego rodzaju Sił Zbrojnych. Już na zawsze pozostanie w naszej pamięci i historii, jest patronem Jednostki Wojskowej Formoza, jego imię będzie nosiła powstająca Sali Tradycji Wojsk Specjalnych, a napis na obelisku jemu poświęconemu w naszych koszarach, świadczy  jakim był dowódcą.

Uroczystą mszę w intencji Generałów zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek pod znajdującymi się w garnizonowym kościele tablicami poświęconymi ich pamięci.

 

 
         

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych